Language:
26. Duben 2019 / Svátek má Oto, zítra Jaroslav
Velikonoce
0,00 Kč

Svíčky - slavíme Dušičky i Vánoce

Napadlo Vás někdy kolik existuje druhů svíček a jaké jsou všechny možnosti jejich využití? Svíčky provázejí příjemné, ale i ty smutnější chvíle. Některé svíčky mohou být užitečné, jiné svíčky slouží pouze jako dekorace. Když se na tento zdánlivě nevýznamný předmět podíváte blíže, možná zjistíte, že Vám doma vlastně něco voskového chybí...

Svíčky užitkové

V dřívějších dobách se v obchodech jiné, než užitkové svíčky nedaly sehnat. Používaly se jako ozdoba do věnců a jako svíčky na dorty, k osvětlení domácnosti, nebo při různých příležitostech v kostele. V podstatě se nelišily ničím jiným, než barvou.

Dnes se však už užitkové svíčky vyrábějí v různých tvarech, barvách a velikostech tak, aby splňovaly svůj účel co nejlépe. Do obchodů se například dodávají hřbitovní svíčky v plastových, nebo skleněných krytech, aby co nejlépe odolávaly venkovním podmínkám. Svíčky ke zdobení dortů se vyrábějí ve veselých barvách a tvarech, nebo jako samostatné číslice, se kterými je možné vytvořit číslovku označující počet oslavencových let.

Svíčky jako dekorace

Stále častěji jsou svíčky využívány k vytvoření příjemné intimní, či sváteční atmosféry, nebo jako ozdobné předměty. Některé druhy svíček s dekorem jsou velmi krásně vymalované a určitě naleznou své místo v každém interiéru.

Dokonce je možné koupit svíčky vytvořené pro speciální příležitosti, jako jsou velikonoční, nebo vánoční svátky. Velikonoční svíčky mívají nejčastěji tvar vejce. Vánočních svíček je mnoho různých typů, některé vypadají jako baňka na vánoční stromek, jiné jsou ozdobeny malbami připomínajícími vánoční symboliku.

Konečně změnily svůj vzhled i obyčejné čajovky. Z jednoduchých bílých svíček ve stříbrném kelímku se stávají barevnějšími, případně lze zakoupit také vonné čajové svíčky pro různá využití.

Vonné svíčky

Svíčka má, kromě výše jmenovaných, ještě jedno využití. Nemusí sloužit jen jako ozdoba, nebo zdroj světla, ale může příjemně provonět celý byt, či dům. Záleží na každém z Vás, zda – li dáte přednost vůni moře, rozličných druhů ovoce, nebo např. lípy. Vonné svíčky se vyrábějí nejen ve skle. Příjemným zpestřením navíc může být to, když svíčky nejen voní, ale i vypadají, jako zdroj své vůně.
Některé svíčky taky mohou svou vůní odpuzovat létající hmyz, což se, zejména v letním období, velmi hodí .

Různé druhy a typy svíček už znáte a nyní řekněte:
Jsou svíčky vhodné pro každou příležitost?